MENU
INFORMACJE

Aktualnie przygotowujemy się do MP Seniorów ;)

Kajak-polo (ang. canoe polo)

–W kajak polo grają 2 pięcioosobowe drużyny ( plus po 3 rezerwowych). Poruszają się na krótkich i niezwykle zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Dolna krawędź bramki zawieszona jest na wysokości 2 metrów nad woda. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem. W kajak polo nie ma stałego bramkarza. Jego funkcje pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki. Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go ale pod warunkiem ze zawodnik nie jest akurat bramkarzem. W przypadku przewrócenia zawodnika jest on zmuszony do wykonania tzw. eskimoski tj. odwrócenie się z pozycji do góry dnem do pozycji poprawnej za pomocą wiosła lub siły rak. Dlatego zawodnicy biorący udział w grze maja na sobie kapoki i kaski osłaniające głowę.

Przepisy :

Mecz kajak polo trwa 20 minut ( 2 polowy po 10 minut i 3-minutowa przerwa). Mecz jest prowadzony przez 8 sędziów dwóch prowadzących mecz znajdujących się po przeciwnej stronie boiska, dwóch sędziów chronometrażystów, dwóch sędziów liniowych, sędzia kontroler i sędzia kontroler wyników. Mecz rozpoczyna sędzia, który po zagwizdaniu gwizdkiem rzuca piłkę na środek boiska i w tym momencie zawodnicy ruszają w jej kierunku.

Punktacja :

Bramka jest zaliczona wtedy, gdy cala piłka przekroczy przednia powierzchnie ramy bramkowej. Wymiary bramki to 1 metr na 1,5 metra. Po zdobyciu bramki gra jest wznowiona od bramki drużyny, która strąciła bramkę.

Faule :

Za faul w kajak polo uznaje sie: - Podparcie się wiosłem o kajak przeciwnika lub odepchniecie od niego - wpłynięcie na kajak przeciwnika pod katem prostym - wpychanie zawodnika do wody znajdującego się dalej od piłki niż 3 metry - dotkniecie kajakiem zawodnika który ustawiony jest jako bramkarz Za nieprzepisowa grę sędzia może zastosować kary: - piłka wchodzi w posiadanie zawodnika faulowanego - zielona kartka - ostrzeżenia - żółta kartka - wykluczenie z gry na 2 minuty - czerwona kartka - wykluczenie do końca gry

Urządzenia i sprzęt:

1. Boisko długości 35m i szerokości 23m minimum 90cm głębokości.

2. Bramka 2 metry nad lustrem wody o wymiarach 1m*1,5m.

3. Piłka o wadze 400-500g, obwodzie od 68 do 71 cm ciśnieniu w granicach 90-97 kPa.

4. Kajaki o długości 2,1-3,1m szerokości od 50 do 60 cm, ciężar nie może być mniejszy niż 7kg

5. Wiosła nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi.